Η ανάπτυξη του παιδιού περιλαμβάνει τη σωματική, την ψυχική και τη συναισθηματική διάσταση του παιδιού. Η συμμετοχή στην ομάδα θα επιτρέψει στο παιδί να αποκτήσει συναισθηματική ενημερότητα, δυνατότητα έκφρασης, να ενισχύσει την αυτοεκτίμησή του και να εξελιχθεί σε πολλαπλές πτυχές της προσωπικότητάς του.
Στόχος της ομάδας:
Συμμετέχοντας στην ομάδα τα παιδιά έχουν την ευκαιρία:
Πώς λειτουργεί η ομάδα;
Μέσα στην ομάδα χρησιμοποιούμε μεθόδους που ανταποκρίνονται στην ηλικία και το αναπτυξιακό επίπεδο των παιδιών και δημιουργούμε ένα ασφαλές περιβάλλον όπου ενθαρρύνεται η αυθεντική έκφραση και η ανάπτυξη δεξιοτήτων. Ταυτόχρονα, βοηθάμε τα παιδιά να κατανοήσουν δυσλειτουργικές συμπεριφορές και να υιοθετήσουν νέους, υγιείς τρόπους αλληλεπίδρασης με τους γύρω τους. Τα παιδιά με αυτό τον τρόπο αποκτούν όλα τα εφόδια, ώστε να εξελιχθούν σε ώριμα, αυτόνομα, υγιή, υπεύθυνα αλλά κυρίως χαρούμενα άτομα.
Οι μέθοδοι που χρησιμοποιούμε: